Vi bygger Gotland

Butiker

Järn AB Södertorg

Öppettider

Mån-fre 07-18
Lördagar 10-13
Hitta hit

Snicken Visby

Öppettider

Mån-fre 07-18
Lördagar 10-13
Hitta hit

Snicken Klintehamn

Öppettider

Mån-fre 07-17
Hitta hit

Snicken Slite

Öppettider

Mån-fre 07-18
Lördagar 10-13
Hitta hit

Om Oss

Kunskap på köpet

Att sälja varor är i dagens tekniksamhälle är inte speciellt svårt. Två knapptryckningar så har man köpt in ett parti varor, två knapptryckningar till och allting är synligt för hela världen och det är bara att sätta sig ner och vänta på att pengarna rullar in.

Vårt företag har anor sedan 30-talet och då fanns inte de förutsättningarna, då fick man förlita sig till andra sätt att göra affärer. Vi sätter fortfarande stort värde i dessa sätt och vill ta med oss det in i framtiden.

Överskriften har i olika former följt med oss sedan starten och sammanfattar med tre ord vad vi eftersträvat under de drygt 80 år vi varit verksamma. Tillsammans med hög kvalitet på produkten ska man också få ett mervärde när du handlar hos oss. I dagens handel där mycket fokus läggs på priset, så tycker vi det är viktigare än någonsin att tillföra mervärden. Därför vill vi utöka vårt uttryck till:

”Kunskap, trygghet och kvalitet på köpet”

Tryggheten för dig som kund värnar vi om och därför har vi utökat vårt ansvar till att även sköta om service och garantireparationer i egen regi. Vi följer med noggrannhet de lagar och föreskrifter som gäller för produkterna vid varje tidpunkt vi säljer dem.

Vi vill uppfattas som en stabil och långsiktig affärspartner och för det borgar bland annat att vi sedan 20 år erhållit AAA-rating hos Bisnode och högsta kreditvärdighet hos UC.

Rabbisklubben

Rabbisklubben är vår kundklubb för privatpersoner där du som medlem får återbäring på dina inköp. I slutet på varje år räknas dina inköp ihop och bonusen räknas ut enligt nedanstående bonusstege och vi skickar ut en värdecheck med din återbäring som gäller för inköp i någon av våra fyra butiker.

Som medlem får du även tillgång till en del speciella rabatter vid våra två årliga mässor* på Snicken Visby.

Det är helt fritt från förpliktelser och åtaganden att vara medlem.

* Alla köp under Snickens vår- & höstmässa är bonusgrundande, ej bonusberättigade.

Järn AB Södertorgs historia

Järn AB Södertorgs historia tar sin början 1934 när Gösta Jakobsson slog upp portarna till en nystartad järnhandel belägen på Södertorg innanför murarna i Visby. På den tiden bestod sortimentet, förutom det traditionella järnhandelssortimentet, av jordbruksmaskiner och reservdelar till dessa. Företaget växte snabbt ur lokalerna och flyttade 1939 till Adelsgatan där verksamheten fortsatte under nästan 40 år. Under den här tidsperioden fanns det ett stort antal järnaffärer i Visby som efter hand har förvärvats och införlivats i Järn AB Södertorg.
1976 påbörjades bygggnationen av ändamålsenliga lokaler på den förra kolgården strax utanför Söderport och i april 1977 gick det första flyttlasset från de trångbodda affärslokalerna på Adelsgatan. Kvar innanför murarna blev husgeråd och leksaker som huserade där en tid under namnet Bo & Lek. 1982 skedde en tillbyggnad av butiken och Bo & Lek blev en del av Järn AB Södertorg igen.

År 2000 skedde en stor förändring i företaget då möjligheten att förvärva Snickens bygghandelsbutiker gavs. Det innebar att Snickens butiker i Visby och Klintehamn övertogs och sortimentet breddades ordentligt. När den här omvälvande förändringen stabiliserat sig förvärvades Slite Järn 2007 och en helt ny anläggning byggdes i Slite innehållande både traditionell järnhandel och en bygghandel med Snickenkonceptet.

Företaget har hela tiden drivits som ett familjeföretag, och efter Gösta Jakobssons bortgång 1981 har det ägts och drivits av hans dotter Cathrin Bergström och hennes familj. Idag arbetar 88 personer i företaget och omsättningen uppgår till drygt 215 miljoner.

Webshop

I dagsläget är webshoppen tillgänglig för företagskunder, men kommer inom en snar framtid att öppnas upp för alla.

Är ni företagskund, eller önskar bli företagskund, och vill ha möjlighet att utnyttja webshoppen så klicka på länken nedan och lämna ett meddelande. Eller så kan ni kontakta en av våra utesäljare. Kontaktinformation hittar ni under "Personal".

Är ni redan avtalskunder i webshoppen klickar ni bara på "Till Webshoppen" nedan.

Personal

Yvonne Nilsson

Yvonne Nilsson
Järn AB Södertorg
Utesäljare
yvonne.nilsson@jabs.se
0736 78 60 98
 

Linus Olofsson

Linus Olofsson
Snicken Visby
Utesäljare
linus.olofsson@jabs.se
0705 72 39 11
 

Fredrik Tingström

Fredrik Tingström
Snicken Visby
Utesäljare
fredrik.tingstrom@jabs.se
0736 44 83 23
 

Johan Jakobsson

Johan Jakobsson
Järn AB Södertorg
Avdelningsansv Interiör
johan.jakobsson@jabs.se
0498 20 28 22
0708 28 99 96

Sven Johansson

Sven Johansson
Järn AB Södertorg
Avdelningsansv Järnlager
sven.johansson@jabs.se
0498 20 28 24
 

Fredrik Olin

Fredrik Olin
Järn AB Södertorg
Avdelningsansv Verkstad
fredrik.olin@jabs.se
0498 65 65 14
 

Bo Gunnarsson

Bo Gunnarsson
Järn AB Södertorg
Avdelningsansv Verktygsdisk
bo.gunnarsson@jabs.se
0498 20 28 16
 

Sandra Wahlgren

Sandra Wahlgren
Järn AB Södertorg
Resurs
sandra.wahlgren@jabs.se
 
 

Rasmus Karlström

Rasmus Karlström
Järn AB Södertorg
Resurs extra
rasmus.karlstrom@jabs.se
 
 

Chamilla Westerberg

Chamilla Westerberg
Järn AB Södertorg
Säljare Interiör
chamilla.westerberg@jabs.se
0498 20 28 15
 

Kathe Johansson

Kathe Johansson
Järn AB Södertorg
Säljare Interiör
kathe.johansson@jabs.se
0498 20 28 12
 

Jennie Gomander

Jennie Gomander
Järn AB Södertorg
Säljare Interiör Färg
jennie.gomander@jabs.se
0498 20 28 11
 

Alexander Elfström

Alexander Elfström
Järn AB Södertorg
Säljare Interiör Kaminer
alexander.elfstrom@jabs.se
0498 20 28 21
 

Per Östberg

Per Östberg
Järn AB Södertorg
Säljare Interiör Kaminer
per.ostberg@jabs.se
0498 20 28 10
 

Nicki Andersson

Nicki Andersson
Järn AB Södertorg
Säljare Interiör Vitvaror Värmepumpar
nicki.andersson@jabs.se
0498 20 28 14
 

Jakob Uddin

Jakob Uddin
Järn AB Södertorg
Säljare Järnlager
jakob.uddin@jabs.se
0704 20 38 09
 

Mikael Sahlsten

Mikael Sahlsten
Järn AB Södertorg
Säljare Järnlager
mikael.sahlsten@jabs.se
0498 20 28 25
 

Åke Wahlström

Åke Wahlström
Järn AB Södertorg
Säljare Järnlager
ake.wahlstrom@jabs.se
0498 20 28 23
 

Anette Werkander

Anette Werkander
Järn AB Södertorg
Säljare Kassa
anette.werkander@jabs.se
0498 20 28 28
 

Fredrik Nilsson

Fredrik Nilsson
Järn AB Södertorg
Säljare Kassa
fredrik.nilsson@jabs.se
0736 44 83 07
 

Hanna Martell

Hanna Martell
Järn AB Södertorg
Säljare Kassa
hanna.martell@jabs.se
0736 44 83 07
 

Hanna Johansson

Hanna Johansson
Järn AB Södertorg
Säljare Kassa
hanna.johansson@jabs.se
0498 20 28 28
 

Alexander Bennerstål

Alexander Bennerstål
Järn AB Södertorg
Säljare Verktyg
alexander.bennerstal@jabs.se
0498 20 28 19
 

Jens Karlsson

Jens Karlsson
Järn AB Södertorg
Säljare Verktyg
jens.karlsson@jabs.se
0498 20 28 09
 

Mats Ahlgren

Mats Ahlgren
Järn AB Södertorg
Säljare Verktyg
mats.ahlgren@jabs.se
0498 20 28 18
 

Stefan Ekelund

Stefan Ekelund
Järn AB Södertorg
Säljare Verktyg
stefan.ekelund@jabs.se
0498 20 28 26
 

Tommy Hansson

Tommy Hansson
Järn AB Södertorg
Säljare Verktyg Lås
tommy.hansson@jabs.se
0498 20 28 20
 

Mikael Smedberg

Mikael Smedberg
Järn AB Södertorg
Säljare Verktyg Trädgårdsmakiner
mikael.smedberg@jabs.se
0498 20 28 08
 

Eskil Schulze

Eskil Schulze
Järn AB Södertorg
Varumottagning
eskil.schulze@jabs.se
0498 20 28 29
 

Benjamin Bjarneby

Benjamin Bjarneby
Järn AB Södertorg
Verkstadstekniker
benjamin.bjarneby@jabs.se
0704 28 92 54
 

Henrik Söderholm

Henrik Söderholm
Järn AB Södertorg
Verkstadstekniker
henrik.soderholm@jabs.se
0498 65 65 11
 

Joakim Nyberg

Joakim Nyberg
Järn AB Södertorg
Verkstadstekniker
joakim.nyberg@jabs.se
0498 65 65 12
 

Oskar Sjögren

Oskar Sjögren
Järn AB Södertorg
Verkstadstekniker
oskar.sjogren@jabs.se
0498 65 65 13
 

Kristofer Dahlberg

Kristofer Dahlberg
Järn AB Södertorg
Verstadstekniker
kristofer.dahlberg@jabs.se
0498 65 65 15
 

Roland Jakobsson

Roland Jakobsson
Snicken Visby
Avdelningsansv Bygglager
roland.jakobsson@jabs.se
0498 20 28 45
 

Johan Elmberg

Johan Elmberg
Snicken Visby
Avdelningsansvarig Butik
johan.elmberg@jabs.se
0498 20 28 57
 

Anders Svensson

Anders Svensson
Snicken Visby
Bygglager Förare
anders.svensson@jabs.se
0739 20 32 38
 

Tobias Cederlund

Tobias Cederlund
Snicken Visby
Bygglager Förare
tobias.cederlund@jabs.se
0704 45 90 85
 

Lena Wickman

Lena Wickman
Snicken Visby
Lokalvård
lena.wickman@jabs.se
 
 

Rolf Boman

Rolf Boman
Snicken Visby
Platsansvarig
rolf.boman@jabs.se
0498 20 28 30
 

Andreas Regin

Andreas Regin
Snicken Visby
Säljare
andreas.regin@jabs.se
0498 20 28 39
 

Conny Thoren

Conny Thoren
Snicken Visby
Säljare
conny.thoren@jabs.se
0498 20 28 59
 

Fredrik Fridlund

Fredrik Fridlund
Snicken Visby
Säljare
fredrik.fridlund@jabs.se
0498 20 28 44
 

Håkan Stanius

Håkan Stanius
Snicken Visby
Säljare
hakan.stanius@jabs.se
0498 20 28 40
 

Per Karlsson

Per Karlsson
Snicken Visby
Säljare
per.karlsson@jabs.se
0498 20 28 33
 

Richard Karlsson

Richard Karlsson
Snicken Visby
Säljare
richard.karlsson@jabs.se
0498 20 28 49
 

Ted Gahm

Ted Gahm
Snicken Visby
Säljare
ted.gahm@jabs.se
0498 20 28 41
 

Torgny Ammunet

Torgny Ammunet
Snicken Visby
Säljare
torgny.ammunet@jabs.se
0498 20 28 43
 

Urban Pettersson

Urban Pettersson
Snicken Visby
Säljare
urban.pettersson@jabs.se
0498 20 28 36
 

Anton Larsson

Anton Larsson
Snicken Visby
Säljare Bygglager
anton.larsson@jabs.se
0498 20 28 56
 

Dennis Lindqvist

Dennis Lindqvist
Snicken Visby
Säljare Bygglager
dennis.lindqvist@jabs.se
0498 20 28 53
 

Erik Nilsson

Erik Nilsson
Snicken Visby
Säljare Bygglager
erik.nilsson@jabs.se
0498 20 28 38
 

Freddy Johansson

Freddy Johansson
Snicken Visby
Säljare Bygglager
freddy.johansson@jabs.se
0498 20 28 58
 

Joakim Othberg

Joakim Othberg
Snicken Visby
Säljare Bygglager
joakim.othberg@jabs.se
0498 20 28 47
 

Mats Lindahl

Mats Lindahl
Snicken Visby
Säljare Bygglager
mats.lindahl@jabs.se
0498 20 28 54
 

Adam Bertvig

Adam Bertvig
Snicken Visby
Säljare Färg
adam.bertvig@jabs.se
0498 20 28 52
 

Christoffer Holm

Christoffer Holm
Snicken Visby
Säljare Färg
christoffer.holm@jabs.se
0498 20 28 34
 

Reneé Wendemar

Reneé Wendemar
Snicken Visby
Säljare Kassa
renee.wendemar@jabs.se
0498 20 28 35
 

Veronica Hoas

Veronica Hoas
Snicken Visby
Säljare Kassa
veronica.hoas@jabs.se
0498 20 28 37
 

Henry Soldemo

Henry Soldemo
Snicken Visby
Säljare Kök
henry.soldemo@jabs.se
0498 20 28 46
 

Ulrika Olsson

Ulrika Olsson
Snicken Visby
Säljare Kök
ulrika.olsson@jabs.se
0498 20 28 48
 

Anders Johansson

Anders Johansson
Snicken Visby
Säljare, inköp
anders.johansson@jabs.se
0498 20 28 31
 

Åsa Ljungberg

Åsa Ljungberg
Snicken Visby
Varumottagning
asa.ljungberg@jabs.se
0498 20 28 42
 

Peter Fridlund

Peter Fridlund
Snicken Klintehamn
Platsansvarig
peter.fridlund@jabs.se
0498 20 28 71
 

Christoffer Lindqvist

Christoffer Lindqvist
Snicken Klintehamn
Säljare
christoffer.lindqvist@jabs.se
0498 20 28 77
 

Fredrik Melin

Fredrik Melin
Snicken Klintehamn
Säljare
fredrik.melin@jabs.se
0498 20 28 75
 

Mattias Gustafsson

Mattias Gustafsson
Snicken Klintehamn
Säljare
mattias.gustafsson@jabs.se
0498 20 28 76
 

Peter Lindqvist

Peter Lindqvist
Snicken Klintehamn
Säljare
peter.lindqvist@jabs.se
0498 20 28 73
 

Simon Cederlund

Simon Cederlund
Snicken Klintehamn
Säljare
simon.cederlund@jabs.se
0498 20 28 74
 

Susanne Johansson

Susanne Johansson
Snicken Klintehamn
Säljare
susanne.johansson@jabs.se
 
 

Stefan Svensson

Stefan Svensson
Snicken Slite
Platsansvarig
stefan.svensson@jabs.se
0498 20 22 91
 

Agne Lindelund

Agne Lindelund
Snicken Slite
Säljare
agne.lindelund@jabs.se
0498 20 22 92
 

Bengt Ekelund

Bengt Ekelund
Snicken Slite
Säljare
bengt.ekelund@jabs.se
0498 20 22 94
 

Christofer Skarphagen

Christofer Skarphagen
Snicken Slite
Säljare
christofer.skarphagen@jabs.se
0498 20 22 97
 

Kristian Tingström

Kristian Tingström
Snicken Slite
Säljare
kristian.tingstrom@jabs.se
0498 20 22 95
 

Matilda Johansson

Matilda Johansson
Snicken Slite
Säljare
matilda.johansson@jabs.se
0498 20 22 98
 

Ulf Ekelund

Ulf Ekelund
Snicken Slite
Säljare
ulf.ekelund@jabs.se
0498 20 22 93
 

Kim Jakobsson

Kim Jakobsson
Järn AB Södertorg
vVD
kim.jakobsson@jabs.se
0498 20 28 13
 

Lars Johansson

Lars Johansson
Järn AB Södertorg
VD
lars.johansson@jabs.se
0498 20 28 03
 

Philip Bergström

Philip Bergström
Järn AB Södertorg
IT-Ansvarig
philip.bergstrom@jabs.se
0498 20 28 06
 

Henrik Lundqvist

Henrik Lundqvist
Järn AB Södertorg
IT
henrik.lundqvist@jabs.se
0498 65 65 01
 

Jimmi Hansén

Jimmi Hansén
Järn AB Södertorg
IT
jimmi.hansen@jabs.se
0498 65 65 05
 

Stefan Sedersten

Stefan Sedersten
Järn AB Södertorg
IT
stefan.sedersten@jabs.se
0498 65 65 16
 

Tommy Båtelson

Tommy Båtelson
Järn AB Södertorg
HR-ansvarig
tommy.batelson@jabs.se
0498 20 28 17
0705 78 88 36

Tommy Leksäther

Tommy Leksäther
Järn AB Södertorg
Ekonomiansvarig
tommy.leksather@jabs.se
0498 20 28 07
 

Lena Rylander

Lena Rylander
Järn AB Södertorg
Ekonomi
lena.rylander@jabs.se
0498 20 28 04
 

Kontakta oss

Kontaktinformation

Järn AB Södertorg
BOX 1174
621 22 VISBY
+46 498 20 28 00
info@jabs.se