Köksfläkt FSFL 605WH
Fläkt med snygg passform
Franke Smart Flat 60 är en slimmad spisfläkt för väggmontage med 60 cm bredd. Utförandet i vitt/glas kombineras med en utfällbar glasskiva och kantutsug för en ren, integrerad look ovanför spishällen. Fläkten har inbyggd motor och passar därför bra i exempelvis villa. Belysningen utgörs av energisnål LED som ger god arbetsbelysning över matlagningsytan. Styrningen sker via elektronisk touchkontroll med tre hastigheter samt intensivläge. I intensivläget får du ett extra kraftigt utsug med luftmängd 570 m³/tim. Efterventilationsläge finns för att vädra ut kvarvarande matos efter avslutad matlagning. Smart Flat 60 är utrustad med metalltrådsfilter, och kolfilter kan köpas separat. Digital display och timer för avstängning gör användningen enkel och tydlig.
| Produktspecifikation | |
|---|---|
| Typ | Köksflält |
| Montering | Väggmontering |
| Färg | Vit |
| Energiklass (A-G) | A |
| Energiförbrukning per år | 43,4 kWh/år |
| Ljudnivå | (dB) 67 |
| Ljudnivåklass (A-D) | A |
| Belysning | Ja |
| Typ av belysning | Led |
| Typ av styrning | Touchkontroll |
| Wifi | Nej |
| Trådlös koppling mellan kompatibel häll och fläkt | Nej |
| Motortyp | |
| Fettfilter | Metall |
| Antal hastighetsinställningar | 3 st |
| Luftmängd | m³ |
| Luftflöde vid minimihastighet under normalt bruk ( | 190 m³/tim |
| Luftflöde vid maximihastighet under normalt bruk | 400 m³/tim |
| Kapacitet intensivläge | 570 m³/h |
| Min höjd | mm |
| Max höjd | mm |
| Stosdimension | 150 mm |
| Bredd | 600 mm |
| Höjd | 800 mm |
| Djup | 205 mm |
| Vikt | 12,5 kg |
| Garantitid | (år) 2 |
