Köksfläkt Vertikalfläkt LC85KDK60
Siemens IQ100 köksfläkt
Köksfläkt med viklad kåpa och touchControl som kombinerar låg ljudnivå med effektiv ventilation för en fräschare köksmiljö. Motorn är utvecklad för tyst drift, vilket gör att du kan laga mat och umgås utan onödigt störande ljud. Integrerad LED-belysning ger tydligt arbetsljus över hällen under matlagningen. När du behöver extra kapacitet aktiverar du intensivläget, som tillfälligt ökar effekten för att snabbare ta bort kraftigt matos.
| Produktspecifikation | |
|---|---|
| Typ | Köksfläkt |
| Montering | Väggmonterad |
| Färg | Svart |
| Energiklass (A-G) | A |
| Energiförbrukning per år | 44 kWh/år |
| Ljudnivå | (dB) 60 |
| Ljudnivåklass (A-D) | |
| Belysning | Ja |
| Typ av belysning | Led |
| Typ av styrning | Touchpanel |
| Wifi | Nej |
| Trådlös koppling mellan kompatibel häll och fläkt | Nej |
| Motortyp | |
| Fettfilter | Metallfilter |
| Antal hastighetsinställningar | 3 st |
| Luftmängd | m³ |
| Luftflöde vid minimihastighet under normalt bruk ( | 220 m³/tim |
| Luftflöde vid maximihastighet under normalt bruk | 430 m³/tim |
| Kapacitet intensivläge | 550 m³/h |
| Min höjd | 720 mm |
| Max höjd | 975 mm |
| Stosdimension | 150 mm |
| Bredd | 800 mm |
| Höjd | 990 mm |
| Djup | 325 mm |
| Vikt | 11,5 kg |
| Garantitid | (år) 2 |
