Parkett Höja Ek XL Nature
Misty White
Mycket vattentåligt
Höja är ett klassiskt skandinaviskt golv av härdat trä med borstad mattlack. Den ljusa Misty White tonen tillsammans med den variationsrika Nature sorteringen förstärker golvets genuina träkänsla. Golvet är tillverkat av europeisk ek. Den borstade ytan ger en gedigen träkänsla – som påminner om ett oljat golv – medan lacken gör golvet mer slitagetåligt och lättare att både rengöra och underhålla. Vi rekommenderar golv med en borstad och lackad yta för alla utrymmen i ditt hem.
Ett idealiskt golv för…
Alla rum där du vill skapa en ljus känsla med en stilren touch. Misty White ger en ljus och luftig känsla av modern elegans och passar perfekt till en avskalad och minimalistisk inredningsstil.
• Woodura® – en miljösmart teknik som maximerar användandet av råvaran
• 5G® Dry™ – ett vattentätt golvlås
• Går att kombinera med 5G® Climb™ – ett smart sätt att låta golvet klättra på väggarna.
• Compositek™ – den mycket vattentåliga och högkvalitativa kärnan i våra härdade trägolv
Ett idealiskt golv för…
Alla rum där du vill skapa en ljus känsla med en stilren touch. Misty White ger en ljus och luftig känsla av modern elegans och passar perfekt till en avskalad och minimalistisk inredningsstil.
• Woodura® – en miljösmart teknik som maximerar användandet av råvaran
• 5G® Dry™ – ett vattentätt golvlås
• Går att kombinera med 5G® Climb™ – ett smart sätt att låta golvet klättra på väggarna.
• Compositek™ – den mycket vattentåliga och högkvalitativa kärnan i våra härdade trägolv
| Produktspecifikation | |
|---|---|
| Typ | Parkettgolv |
| Storlek | 260x2200mm |
| Tjocklek | 11,3 mm |
| Vikt | 20 kg |
| Ytbehandling | Borstad mattlack |
| Material | Ek |
| Färg | Misty White |
| Montering | 5G® Dry™ |
| Antal i förpackning | 4 st |
| Antal kvadratmeter i förpackning | 1,81 m² |
| Spontat | |
| Ljusbeständig | |
| Tål golvvärme | Ja, Upp till 27° |
