Vi bygger Gotland

Butiker

Järn AB Södertorg

Öppettider

Mån-fre 07-18
Lördagar 10-13
Hitta hit

Snicken Visby

Öppettider

Mån-fre 07-18
Lördagar 10-13
Hitta hit

Snicken Klintehamn

Öppettider

Mån-fre 07-17
Lördagar Stängt
Hitta hit

Snicken Slite

Öppettider

Mån-fre 07-18
Lördagar 10-13
Hitta hit

Om Oss

Kunskap på köpet

Att sälja varor är i dagens tekniksamhälle är inte speciellt svårt. Två knapptryckningar så har man köpt in ett parti varor, två knapptryckningar till och allting är synligt för hela världen och det är bara att sätta sig ner och vänta på att pengarna rullar in.

Vårt företag har anor sedan 30-talet och då fanns inte de förutsättningarna, då fick man förlita sig till andra sätt att göra affärer. Vi sätter fortfarande stort värde i dessa sätt och vill ta med oss det in i framtiden.

Överskriften har i olika former följt med oss sedan starten och sammanfattar med tre ord vad vi eftersträvat under de drygt 80 år vi varit verksamma. Tillsammans med hög kvalitet på produkten ska man också få ett mervärde när du handlar hos oss. I dagens handel där mycket fokus läggs på priset, så tycker vi det är viktigare än någonsin att tillföra mervärden. Därför vill vi utöka vårt uttryck till:

”Kunskap, trygghet och kvalitet på köpet”

Tryggheten för dig som kund värnar vi om och därför har vi utökat vårt ansvar till att även sköta om service och garantireparationer i egen regi. Vi följer med noggrannhet de lagar och föreskrifter som gäller för produkterna vid varje tidpunkt vi säljer dem.

Vi vill uppfattas som en stabil och långsiktig affärspartner och för det borgar bland annat att vi sedan 20 år erhållit AAA-rating hos Bisnode och högsta kreditvärdighet hos UC.

Rabbisklubben

Rabbisklubben är vår kundklubb för privatpersoner där du som medlem får återbäring på dina inköp. I slutet på varje år räknas dina inköp ihop och bonusen räknas ut enligt nedanstående bonusstege och vi skickar ut en värdecheck med din återbäring som gäller för inköp i någon av våra fyra butiker.

Som medlem får du även tillgång till en del speciella rabatter vid våra två årliga mässor* på Snicken Visby.

Det är helt fritt från förpliktelser och åtaganden att vara medlem.

* Alla köp under Snickens vår- & höstmässa är bonusgrundande, ej bonusberättigade.

Järn AB Södertorgs historia

Järn AB Södertorgs historia tar sin början 1934 när Gösta Jakobsson slog upp portarna till en nystartad järnhandel belägen på Södertorg innanför murarna i Visby. På den tiden bestod sortimentet, förutom det traditionella järnhandelssortimentet, av jordbruksmaskiner och reservdelar till dessa. Företaget växte snabbt ur lokalerna och flyttade 1939 till Adelsgatan där verksamheten fortsatte under nästan 40 år. Under den här tidsperioden fanns det ett stort antal järnaffärer i Visby som efter hand har förvärvats och införlivats i Järn AB Södertorg.
1976 påbörjades bygggnationen av ändamålsenliga lokaler på den förra kolgården strax utanför Söderport och i april 1977 gick det första flyttlasset från de trångbodda affärslokalerna på Adelsgatan. Kvar innanför murarna blev husgeråd och leksaker som huserade där en tid under namnet Bo & Lek. 1982 skedde en tillbyggnad av butiken och Bo & Lek blev en del av Järn AB Södertorg igen.

År 2000 skedde en stor förändring i företaget då möjligheten att förvärva Snickens bygghandelsbutiker gavs. Det innebar att Snickens butiker i Visby och Klintehamn övertogs och sortimentet breddades ordentligt. När den här omvälvande förändringen stabiliserat sig förvärvades Slite Järn 2007 och en helt ny anläggning byggdes i Slite innehållande både traditionell järnhandel och en bygghandel med Snickenkonceptet.

Företaget har hela tiden drivits som ett familjeföretag, och efter Gösta Jakobssons bortgång 1981 har det ägts och drivits av hans dotter Cathrin Bergström och hennes familj. Idag arbetar 88 personer i företaget och omsättningen uppgår till drygt 215 miljoner.

Webshop

I dagsläget är webshoppen tillgänglig för alla, men endast utvalda företagskunder kan göra en beställning.
Men inom en snar framtid kommer alla privatpersoner och företag kunna göra en beställning online och få varorna levererade hem till dörren eller hämta dem i butik.

Personal

Calle Carlsson

Calle Carlsson
Järn AB Södertorg
Utesäljare
calle.carlsson@jabs.se
0498 20 28 05
0736 78 60 98

Linus Olofsson

Linus Olofsson
Snicken Visby
Utesäljare
linus.olofsson@jabs.se
0705 72 39 11
 

Fredrik Olin

Fredrik Olin
Snicken Visby
Utesäljare
fredrik.olin@jabs.se
0498 65 65 14
0736 44 83 24

Johan Jakobsson

Johan Jakobsson
Järn AB Södertorg
Butiksansvarig
johan.jakobsson@jabs.se
0498 20 28 22
0708 28 99 96

Sven-Erik Josefsson

Sven-Erik Josefsson
Järn AB Södertorg
Säljare Hus & Interiör
svenerik.josefsson@jabs.se
0498 20 28 32
 

Per Östberg

Per Östberg
Järn AB Södertorg
Säljare Hus & Interiör
per.ostberg@jabs.se
0498 20 28 10
 

Nicki Andersson

Nicki Andersson
Järn AB Södertorg
Säljare Hus & Interiör
nicki.andersson@jabs.se
0498 20 28 14
 

Jennie Gomander

Jennie Gomander
Järn AB Södertorg
Säljare Hus & Interiör
jennie.gomander@jabs.se
0498 20 28 11
 

Chamilla Westerberg

Chamilla Westerberg
Järn AB Södertorg
Tjänstledig
 
 

Alexander Elfström

Alexander Elfström
Järn AB Södertorg
Säljare Hus & Interiör
alexander.elfstrom@jabs.se
0498 20 28 21
 

Sven Johansson

Sven Johansson
Järn AB Södertorg
Säljare Järnlager
sven.johansson@jabs.se
0498 20 28 24
 

Mikael Sahlsten

Mikael Sahlsten
Järn AB Södertorg
Säljare Järnlager
mikael.sahlsten@jabs.se
0498 20 28 25
 

Jakob Uddin

Jakob Uddin
Järn AB Södertorg
Säljare Järnlager
jakob.uddin@jabs.se
0704 20 38 09
 

Hanna Martell

Hanna Martell
Järn AB Södertorg
Säljare Kassa
hanna.martell@jabs.se
0736 44 83 07
 

Anette Werkander

Anette Werkander
Järn AB Södertorg
Säljare Kassa
anette.werkander@jabs.se
0736 44 83 07
 

Tommy Hansson

Tommy Hansson
Järn AB Södertorg
Säljare Verktyg & Maskiner
tommy.hansson@jabs.se
0498 20 28 20
 

Mikael Smedberg

Mikael Smedberg
Järn AB Södertorg
Säljare Verktyg & Maskiner
mikael.smedberg@jabs.se
0498 20 28 08
 

Mats Ahlgren

Mats Ahlgren
Järn AB Södertorg
Säljare Verktyg & Maskiner
mats.ahlgren@jabs.se
0498 20 28 18
 

Johanna Thomsson

Johanna Thomsson
Järn AB Södertorg
Säljare Verktyg & Maskiner
johanna.thomsson@jabs.se
0498 20 28 12
 

Jens Karlsson

Jens Karlsson
Järn AB Södertorg
Säljare Verktyg & Maskiner
jens.karlsson@jabs.se
0498 20 28 09
 

Dennis Lindqvist

Dennis Lindqvist
Järn AB Södertorg
Säljare Verktyg & Maskiner
dennis.lindqvist@jabs.se
0498 20 28 26
 

Bo Gunnarsson

Bo Gunnarsson
Järn AB Södertorg
Säljare Verktyg & Maskiner
bo.gunnarsson@jabs.se
0498 20 28 16
 

Eskil Schulze

Eskil Schulze
Järn AB Södertorg
Varumottagning
eskil.schulze@jabs.se
0498 20 28 29
 

Daniel Hedsell

Daniel Hedsell
Järn AB Södertorg
Varumottagning
daniel.hedsell@jabs.se
0498 20 28 19
 

Peder Muttoni

Peder Muttoni
Järn AB Södertorg
Verkstad & Service
peder.muttoni@jabs.se
0498 65 65 13
 

Mattias Vejdeland

Mattias Vejdeland
Järn AB Södertorg
Verkstad & Service
mattias.vejdeland@jabs.se
0498 65 65 11
 

Kristofer Dahlberg

Kristofer Dahlberg
Järn AB Södertorg
Verkstad & Service
kristofer.dahlberg@jabs.se
0498 65 65 15
 

Benjamin Bjarneby

Benjamin Bjarneby
Järn AB Södertorg
Verkstad & Service
benjamin.bjarneby@jabs.se
0498 65 65 12
 

Urban Pettersson

Urban Pettersson
Snicken Visby
Säljare Butik
urban.pettersson@jabs.se
0498 20 28 36
 

Stefan Ekelund

Stefan Ekelund
Snicken Visby
Säljare Butik
stefan.ekelund@jabs.se
0498 20 28 33
0736 44 83 40

Richard Karlsson

Richard Karlsson
Snicken Visby
Säljare Butik
richard.karlsson@jabs.se
0498 20 28 49
 

Per Karlsson

Per Karlsson
Snicken Visby
Säljare Butik
 
 

Johan Elmberg

Johan Elmberg
Snicken Visby
Säljare Butik
johan.elmberg@jabs.se
0498 20 28 57
 

Håkan Stanius

Håkan Stanius
Snicken Visby
Säljare Butik
hakan.stanius@jabs.se
0498 20 28 40
 

Matilda Johansson

Matilda Johansson
Snicken Visby
Säljare Butik & Byggvaror
matilda.johansson@jabs.se
0498 20 22 98
 

Adam Bertvig

Adam Bertvig
Snicken Visby
Säljare Butik & Färg
adam.bertvig@jabs.se
0498 20 28 52
 

Mats Lindahl

Mats Lindahl
Snicken Visby
Säljare Byggvaror
mats.lindahl@jabs.se
0498 20 28 54
 

Joakim Othberg

Joakim Othberg
Snicken Visby
Säljare Byggvaror
joakim.othberg@jabs.se
0498 20 28 47
 

Freddy Johansson

Freddy Johansson
Snicken Visby
Säljare Byggvaror
freddy.johansson@jabs.se
0498 20 28 58
 

Andreas Regin

Andreas Regin
Snicken Visby
Säljare Byggvaror
andreas.regin@jabs.se
0498 20 28 39
 

Torgny Ammunet

Torgny Ammunet
Snicken Visby
Säljare Byggvaror & Offert
torgny.ammunet@jabs.se
0498 20 28 43
 

Ted Gahm

Ted Gahm
Snicken Visby
Säljare Byggvaror & Offert
ted.gahm@jabs.se
0498 20 28 41
 

Kristian Tingström

Kristian Tingström
Snicken Visby
Säljare Byggvaror & Offert
kristian.tingstrom@jabs.se
0498 20 28 45
 

Fredrik Fridlund

Fredrik Fridlund
Snicken Visby
Säljare Byggvaror & Offert
fredrik.fridlund@jabs.se
0498 20 28 44
 

Conny Thoren

Conny Thoren
Snicken Visby
Säljare Byggvaror & Offert
conny.thoren@jabs.se
0498 20 28 59
 

Anders Johansson

Anders Johansson
Snicken Visby
Säljare Byggvaror & Offert
anders.johansson@jabs.se
0498 20 28 31
 

Tobias Cederlund

Tobias Cederlund
Snicken Visby
Förare Bygglager
tobias.cederlund@jabs.se
0704 45 90 85
 

Anders Svensson

Anders Svensson
Snicken Visby
Förare Bygglager
anders.svensson@jabs.se
0739 20 32 38
 

Veronica Hoas

Veronica Hoas
Snicken Visby
Säljare Kassa
veronica.hoas@jabs.se
0498 20 28 37
 

Reneé Wendemar

Reneé Wendemar
Snicken Visby
Säljare Kassa
renee.wendemar@jabs.se
0498 20 28 35
 

Julia Wickman

Julia Wickman
Snicken Visby
Säljare Kassa
julia.wickman@jabs.se
0498 20 28 50
 

Linda Jakobsson

Linda Jakobsson
Snicken Visby
Säljare Kök
linda.jakobsson@jabs.se
0498 20 28 38
 

Anna-Lotta Eriksson

Anna-Lotta Eriksson
Snicken Visby
Säljare Kök
annalotta.eriksson@jabs.se
0498 20 28 46
 

Åsa Ljungberg

Åsa Ljungberg
Snicken Visby
Varumottagning
asa.ljungberg@jabs.se
0498 20 28 42
 

Peter Fridlund

Peter Fridlund
Snicken Klintehamn
Platsansvarig
peter.fridlund@jabs.se
0498 20 28 71
 

Simon Cederlund

Simon Cederlund
Snicken Klintehamn
Säljare Butik & Byggvaror
simon.cederlund@jabs.se
0498 20 28 74
 

Peter Lindqvist

Peter Lindqvist
Snicken Klintehamn
Säljare Butik & Byggvaror
peter.lindqvist@jabs.se
0498 20 28 73
 

Mattias Gustafsson

Mattias Gustafsson
Snicken Klintehamn
Säljare Butik & Byggvaror
mattias.gustafsson@jabs.se
0498 20 28 76
 

Fredrik Melin

Fredrik Melin
Snicken Klintehamn
Säljare Butik & Byggvaror
fredrik.melin@jabs.se
0498 20 28 75
 

Erik Nordenberger

Erik Nordenberger
Snicken Klintehamn
Säljare Butik & Byggvaror
erik.nordenberger@jabs.se
0498 20 28 72
 

Christoffer Lindqvist

Christoffer Lindqvist
Snicken Klintehamn
Säljare Butik & Byggvaror
christoffer.lindqvist@jabs.se
0498 20 28 77
 

Stefan Svensson

Stefan Svensson
Snicken Slite
Platsansvarig
stefan.svensson@jabs.se
0498 20 22 91
 

Ulf Ekelund

Ulf Ekelund
Snicken Slite
Säljare Butik & Byggvaror
ulf.ekelund@jabs.se
0498 20 22 93
 

Rasmus Karlström

Rasmus Karlström
Snicken Slite
Säljare Butik & Byggvaror
rasmus.karlstrom@jabs.se
0498 20 22 94
 

Christofer Skarphagen

Christofer Skarphagen
Snicken Slite
Säljare Butik & Byggvaror
christofer.skarphagen@jabs.se
0498 20 22 97
 

Agne Lindelund

Agne Lindelund
Snicken Slite
Säljare Butik & Byggvaror
agne.lindelund@jabs.se
0498 20 22 92
 

Lena Rylander

Lena Rylander
Järn AB Södertorg
Ekonomi
lena.rylander@jabs.se
0498 20 28 04
 

Hanna Johansson

Hanna Johansson
Järn AB Södertorg
Ekonomi
hanna.johansson@jabs.se
0498 20 28 28
 

Malin Tumegård

Malin Tumegård
Järn AB Södertorg
HR
malin.tumegard@jabs.se
0498 20 28 17
 

Stefan Sedersten

Stefan Sedersten
Järn AB Södertorg
Artikelvård
stefan.sedersten@jabs.se
0498 65 65 16
 

Philip Bergström

Philip Bergström
Järn AB Södertorg
IT-Ansvarig
philip.bergstrom@jabs.se
0498 20 28 06
0707 40 29 19

Henrik Lundqvist

Henrik Lundqvist
Järn AB Södertorg
Systemutveckling
henrik.lundqvist@jabs.se
0498 65 65 01
0700 01 96 35

Christoffer Holm

Christoffer Holm
Järn AB Södertorg
Webshop
christoffer.holm@jabs.se
0498 20 28 34
 

Tommy Leksäther

Tommy Leksäther
Järn AB Södertorg
vVD & Ekonomiansvarig
tommy.leksather@jabs.se
0498 20 28 07
 

Jimmi Hansén

Jimmi Hansén
Snicken Visby
IT
jimmi.hansen@jabs.se
0498 65 65 05
 

Lena Wickman

Lena Wickman
Snicken Visby
Lokalvård
lena.wickman@jabs.se
 
 

Kim Jakobsson

Kim Jakobsson
Snicken Visby
VD
kim.jakobsson@jabs.se
0498 20 28 13
 

Kontakta oss

Kontaktinformation

Järn AB Södertorg
BOX 1174
621 22 VISBY
+46 498 20 28 00
info@jabs.se