Vi bygger Gotland

Butiker

Järn AB Södertorg

0498 20 28 00

Öppettider
Mån-fre 07-18
Lördagar 10-15

Hitta hit

Snicken Visby

0498 20 28 50

Öppettider
Mån-fre 07-18
Lördagar 10-15

Hitta hit

Snicken Klintehamn

0498 20 28 70

Öppettider
Mån-fre 07-17
Lördagar Stängt

Hitta hit

Snicken Slite

0498 20 22 90

Öppettider
Mån-fre 07-18
Lördagar 10-13

Hitta hit

Om Oss

Kunskap på köpet

Att sälja varor är i dagens tekniksamhälle är inte speciellt svårt. Två knapptryckningar så har man köpt in ett parti varor, två knapptryckningar till och allting är synligt för hela världen och det är bara att sätta sig ner och vänta på att pengarna rullar in.

Vårt företag har anor sedan 30-talet och då fanns inte de förutsättningarna, då fick man förlita sig till andra sätt att göra affärer. Vi sätter fortfarande stort värde i dessa sätt och vill ta med oss det in i framtiden.

Överskriften har i olika former följt med oss sedan starten och sammanfattar med tre ord vad vi eftersträvat under de drygt 80 år vi varit verksamma. Tillsammans med hög kvalitet på produkten ska man också få ett mervärde när du handlar hos oss. I dagens handel där mycket fokus läggs på priset, så tycker vi det är viktigare än någonsin att tillföra mervärden. Därför vill vi utöka vårt uttryck till:

”Kunskap, trygghet och kvalitet på köpet”

Tryggheten för dig som kund värnar vi om och därför har vi utökat vårt ansvar till att även sköta om service och garantireparationer i egen regi. Vi följer med noggrannhet de lagar och föreskrifter som gäller för produkterna vid varje tidpunkt vi säljer dem.

Vi vill uppfattas som en stabil och långsiktig affärspartner och för det borgar bland annat att vi sedan 20 år erhållit AAA-rating hos Bisnode och högsta kreditvärdighet hos UC.

Järn AB Södertorgs historia

Järn AB Södertorgs historia tar sin början 1934 när Gösta Jakobsson slog upp portarna till en nystartad järnhandel belägen på Södertorg innanför murarna i Visby. På den tiden bestod sortimentet, förutom det traditionella järnhandelssortimentet, av jordbruksmaskiner och reservdelar till dessa. Företaget växte snabbt ur lokalerna och flyttade 1939 till Adelsgatan där verksamheten fortsatte under nästan 40 år. Under den här tidsperioden fanns det ett stort antal järnaffärer i Visby som efter hand har förvärvats och införlivats i Järn AB Södertorg.
1976 påbörjades bygggnationen av ändamålsenliga lokaler på den förra kolgården strax utanför Söderport och i april 1977 gick det första flyttlasset från de trångbodda affärslokalerna på Adelsgatan. Kvar innanför murarna blev husgeråd och leksaker som huserade där en tid under namnet Bo & Lek. 1982 skedde en tillbyggnad av butiken och Bo & Lek blev en del av Järn AB Södertorg igen.

År 2000 skedde en stor förändring i företaget då möjligheten att förvärva Snickens bygghandelsbutiker gavs. Det innebar att Snickens butiker i Visby och Klintehamn övertogs och sortimentet breddades ordentligt. När den här omvälvande förändringen stabiliserat sig förvärvades Slite Järn 2007 och en helt ny anläggning byggdes i Slite innehållande både traditionell järnhandel och en bygghandel med Snickenkonceptet.

Företaget har hela tiden drivits som ett familjeföretag, och efter Gösta Jakobssons bortgång 1981 har det ägts och drivits av hans dotter Cathrin Bergström och hennes familj. Idag arbetar över 88 personer i företaget och omsättningen uppgår till drygt 215 miljoner.

Webshop

Personal

Johan Jakobsson

Johan Jakobsson
Järn AB Södertorg
Butikschef
johan.jakobsson@jabs.se
0498 20 28 22
0708 28 99 96

Nicklas Vahlgren

Nicklas Vahlgren
Järn AB Södertorg
Säljare
nicklas.vahlgren@jabs.se
0498 65 65 10
 

Mattis Egmyr

Mattis Egmyr
Järn AB Södertorg
Säljare
mattis.egmyr@jabs.se
0498 20 28 05
 

Josefin Hederstedt

Josefin Hederstedt
Järn AB Södertorg
Säljare
josefin.hederstedt@jabs.se
0498 20 28 27
 

Joacim Sandberg

Joacim Sandberg
Järn AB Södertorg
Säljare
joacim.sandberg@jabs.se
0498 20 28 15
 

Gabriel Adman

Gabriel Adman
Järn AB Södertorg
Säljare
gabriel.adman@jabs.se
 
 

Stefan Ekelund

Stefan Ekelund
Järn AB Södertorg
Säljare Butik
stefan.ekelund@jabs.se
0498 20 28 33
 

Sven-Erik Josefsson

Sven-Erik Josefsson
Järn AB Södertorg
Säljare Hus & Interiör
svenerik.josefsson@jabs.se
0498 20 28 32
 

Per Östberg

Per Östberg
Järn AB Södertorg
Säljare Hus & Interiör
per.ostberg@jabs.se
0498 20 28 10
 

Nicki Andersson

Nicki Andersson
Järn AB Södertorg
Säljare Hus & Interiör
nicki.andersson@jabs.se
0498 20 28 14
 

Jennie Gomander

Jennie Gomander
Järn AB Södertorg
Säljare Hus & Interiör
jennie.gomander@jabs.se
0498 20 28 11
 

Alexander Elfström

Alexander Elfström
Järn AB Södertorg
Säljare Hus & Interiör
alexander.elfstrom@jabs.se
0498 20 28 21
 

Tim Bildås

Tim Bildås
Järn AB Södertorg
Säljare Järnlager
tim.bildas@jabs.se
0498 20 28 23
 

Sven Johansson

Sven Johansson
Järn AB Södertorg
Säljare Järnlager
sven.johansson@jabs.se
0498 20 28 24
 

Mikael Sahlsten

Mikael Sahlsten
Järn AB Södertorg
Säljare Järnlager
mikael.sahlsten@jabs.se
0498 20 28 25
 

Jakob Uddin

Jakob Uddin
Järn AB Södertorg
Säljare Järnlager
jakob.uddin@jabs.se
0498 65 65 06
 

Hanna Martell

Hanna Martell
Järn AB Södertorg
Säljare Kassa
hanna.martell@jabs.se
0498 20 28 00
 

Anette Werkander

Anette Werkander
Järn AB Södertorg
Säljare Kassa
anette.werkander@jabs.se
0498 20 28 00
 

Tommy Hansson

Tommy Hansson
Järn AB Södertorg
Säljare Verktyg & Maskiner
tommy.hansson@jabs.se
0498 20 28 20
 

Mikael Smedberg

Mikael Smedberg
Järn AB Södertorg
Säljare Verktyg & Maskiner
mikael.smedberg@jabs.se
0498 20 28 08
 

Mats Ahlgren

Mats Ahlgren
Järn AB Södertorg
Säljare Verktyg & Maskiner
mats.ahlgren@jabs.se
0498 20 28 18
 

Jens Karlsson

Jens Karlsson
Järn AB Södertorg
Säljare Verktyg & Maskiner
jens.karlsson@jabs.se
0498 20 28 09
 

Eskil Schulze

Eskil Schulze
Järn AB Södertorg
Varumottagning
eskil.schulze@jabs.se
0498 20 28 29
 

Peder Muttoni

Peder Muttoni
Järn AB Södertorg
Verkstad & Service
peder.muttoni@jabs.se
0498 65 65 13
 

Mattias Vejdeland

Mattias Vejdeland
Järn AB Södertorg
Verkstad & Service
mattias.vejdeland@jabs.se
0498 65 65 11
 

Benjamin Bjarneby

Benjamin Bjarneby
Järn AB Södertorg
Verkstad & Service
benjamin.bjarneby@jabs.se
0498 65 65 12
 

Siv Lekander

Siv Lekander
Snicken Visby
Kassan
siv.lekander@jabs.se
0498 20 28 50
 

Thomas Hansson

Thomas Hansson
Snicken Visby
Logistik
thomas.hansson@jabs.se
0498 65 65 20
0736 44 83 24

Maria Bengtsson

Maria Bengtsson
Snicken Visby
Säljare
maria.bengtsson@jabs.se
0498 20 28 31
 

Julia Wickman

Julia Wickman
Snicken Visby
Säljare Byggvaror
julia.wickman@jabs.se
0498 20 28 37
 

Johan Joelsson

Johan Joelsson
Snicken Visby
Säljare Bygglager
johan.joelsson@jabs.se
0498 20 28 39
 

Johan Stålhammar

Johan Stålhammar
Snicken Visby
Säljare
johan.stalhammar@jabs.se
0498 20 28 47
 

Jakob Bofride

Jakob Bofride
Snicken Visby
Säljare Butik
jacob.bofride@jabs.se
0498 20 28 53
 

Fredrik Eriksson

Fredrik Eriksson
Snicken Visby
Säljare
fredrik.eriksson@jabs.se
0498 20 28 50
 

Emilia Yxfeldt

Emilia Yxfeldt
Snicken Visby
Säljare
emilia.yxfeldt@jabs.se
0498 20 28 40
 

Urban Pettersson

Urban Pettersson
Snicken Visby
Säljare Butik
urban.pettersson@jabs.se
0498 20 28 36
 

Richard Karlsson

Richard Karlsson
Snicken Visby
Säljare Butik
richard.karlsson@jabs.se
0498 20 28 49
 

Johan Elmberg

Johan Elmberg
Snicken Visby
Säljare Butik
johan.elmberg@jabs.se
0498 20 28 57
 

Adam Bertvig

Adam Bertvig
Snicken Visby
Säljare Butik
adam.bertvig@jabs.se
0498 20 28 52
 

Matilda Johansson

Matilda Johansson
Snicken Visby
Säljare Butik
matilda.johansson@jabs.se
0498 20 28 48
 

Samuel Marklund

Samuel Marklund
Snicken Visby
Säljare Byggvaror
samuel.marklund@jabs.se
0498 20 28 55
 

Mats Lindahl

Mats Lindahl
Snicken Visby
Säljare Byggvaror
mats.lindahl@jabs.se
0498 20 28 54
 

Freddy Johansson

Freddy Johansson
Snicken Visby
Säljare Byggvaror
freddy.johansson@jabs.se
0498 20 28 58
 

Torgny Ammunet

Torgny Ammunet
Snicken Visby
Säljare Byggvaror & Offert
torgny.ammunet@jabs.se
0498 20 28 43
 

Ted Gahm

Ted Gahm
Snicken Visby
Säljare Byggvaror & Offert
ted.gahm@jabs.se
0498 20 28 41
 

Kristian Tingström

Kristian Tingström
Snicken Visby
Säljare Byggvaror & Offert
kristian.tingstrom@jabs.se
0498 20 28 45
 

Fredrik Fridlund

Fredrik Fridlund
Snicken Visby
Säljare Byggvaror & Offert
fredrik.fridlund@jabs.se
0498 20 28 44
 

Conny Thoren

Conny Thoren
Snicken Visby
Säljare Byggvaror & Offert
conny.thoren@jabs.se
0498 20 28 59
 

Anders Svensson

Anders Svensson
Snicken Visby
Förare Bygglager
anders.svensson@jabs.se
0498 65 65 03
 

Veronica Hoas

Veronica Hoas
Snicken Visby
Säljare Kassa
veronica.hoas@jabs.se
0498 20 28 50
 

Linda Jakobsson

Linda Jakobsson
Snicken Visby
Säljare Kök
linda.jakobsson@jabs.se
0498 20 28 38
 

Anna-Lotta Eriksson

Anna-Lotta Eriksson
Snicken Visby
Säljare Kök
annalotta.eriksson@jabs.se
0498 20 28 46
 

Stefan Hallander

Stefan Hallander
Snicken Visby
Utesäljare Storkök m.m
stefan.hallander@jabs.se
0498 25 70 58
0707 44 47 97

Roland Jakobsson

Roland Jakobsson
Snicken Visby
Utesäljare
roland.jakobsson@jabs.se
0498 20 28 30
0727 05 59 21

Linus Olofsson

Linus Olofsson
Snicken Visby
Platschef
linus.olofsson@jabs.se
0705 72 39 11
 

Jörgen Kalkhäll

Jörgen Kalkhäll
Snicken Visby
Utesäljare
jorgen.kalkhall@jabs.se
0498 20 28 56
 

Åsa Ljungberg

Åsa Ljungberg
Snicken Visby
Varumottagning
asa.ljungberg@jabs.se
0498 20 28 42
 

Reneé Wendemar

Reneé Wendemar
Snicken Visby
Varumottagning
renee.wendemar@jabs.se
0498 20 28 35
 

Bjarki Kristjansson

Bjarki Kristjansson
Snicken Klintehamn
Säljare Butik & Byggvaror
bjarki.kristjansson@jabs.se
0498 2 0 28 76
 

Peter Lindqvist

Peter Lindqvist
Snicken Klintehamn
Säljare Butik & Byggvaror
peter.lindqvist@jabs.se
0498 20 28 73
 

Erik Nordenberger

Erik Nordenberger
Snicken Klintehamn
Säljare Butik & Byggvaror
erik.nordenberger@jabs.se
0498 20 28 72
 

Christoffer Lindqvist

Christoffer Lindqvist
Snicken Klintehamn
Säljare Butik & Byggvaror
christoffer.lindqvist@jabs.se
0498 20 28 77
 

Stefan Kalström

Stefan Kalström
Snicken Slite
Platschef
stefan.svensson@jabs.se
0498 20 22 91
 

Kenneth Nyman

Kenneth Nyman
Snicken Slite
Säljare
kenneth.nyman@jabs.se
0498 20 22 95
 

Fredrik Nilsson

Fredrik Nilsson
Snicken Slite
Säljare
fredrik.nilsson@jabs.se
0498 20 22 96
 

Ulf Ekelund

Ulf Ekelund
Snicken Slite
Säljare Butik & Byggvaror
ulf.ekelund@jabs.se
0498 20 22 93
 

Rasmus Karlström

Rasmus Karlström
Snicken Slite
Säljare Butik & Byggvaror
rasmus.karlstrom@jabs.se
0498 20 22 94
 

Christofer Skarphagen

Christofer Skarphagen
Snicken Slite
Säljare Butik & Byggvaror
christofer.skarphagen@jabs.se
0498 20 22 97
 

Agne Lindelund

Agne Lindelund
Snicken Slite
Säljare Butik & Byggvaror
agne.lindelund@jabs.se
0498 20 22 92
 

Lena Rylander

Lena Rylander
Järn AB Södertorg
Ekonomi
lena.rylander@jabs.se
0498 20 28 04
 

Hanna Sandberg

Hanna Sandberg
Järn AB Södertorg
Ekonomi
hanna.johansson@jabs.se
0498 20 28 28
 

Malin Tumegård

Malin Tumegård
Järn AB Södertorg
HR
malin.tumegard@jabs.se
0498 20 28 17
 

Stefan Sedersten

Stefan Sedersten
Järn AB Södertorg
Artikelvård
stefan.sedersten@jabs.se
0498 65 65 16
 

Philip Bergström

Philip Bergström
Järn AB Södertorg
IT-Ansvarig
philip.bergstrom@jabs.se
0498 20 28 06
0707 40 29 19

Henrik Lundqvist

Henrik Lundqvist
Järn AB Södertorg
Systemutveckling
henrik.lundqvist@jabs.se
0498 65 65 01
 

Kim Jakobsson

Kim Jakobsson
Järn AB Södertorg
VD
kim.jakobsson@jabs.se
0498 20 28 13
 

Tommy Leksäther

Tommy Leksäther
Järn AB Södertorg
vVD & Ekonomiansvarig
tommy.leksather@jabs.se
0498 20 28 07
 

Jimmi Hansén

Jimmi Hansén
Snicken Visby
IT
jimmi.hansen@jabs.se
0498 65 65 05
 

Lena Wickman

Lena Wickman
Snicken Visby
Lokalvård
lena.wickman@jabs.se
 
 

Christoffer Holm

Christoffer Holm
Snicken Visby
Produktchef
christoffer.holm@jabs.se
0498 20 28 34
 

Kontakta oss

Kontaktinformation

Järn AB Södertorg
BOX 1174
621 22 VISBY
+46 498 20 28 00
info@jabs.se