Köksfläkt POPULAR FK250C
Effektiv kolfilterfläkt
Komplett kolfilterfläkt för underbyggnad med integrerad belysning som ger bra arbetsljus över hällen. Fläkten är utformad för enkel hantering med smidiga reglage för att växla mellan olika driftlägen. Med förbättrad Easy Clean blir rengöringen mer lättillgänglig: invändiga komponenter lossas med snäppfästen och kan diskas var för sig, vilket gör det enkelt att även komma åt och torka rent insidan. Tillbehör för montering under köksskåp medföljer vid leverans. För fristående väggmontage krävs väggkonsol som beställs separat (9094072).
| Produktspecifikation | |
|---|---|
| Typ | Köksfläkt |
| Montering | Undebyggnad |
| Färg | Vit |
| Energiklass (A-G) | C |
| Energiförbrukning per år | 38 kWh/år |
| Ljudnivå | (dB) 64 |
| Ljudnivåklass (A-D) | |
| Belysning | Ja |
| Typ av belysning | Led |
| Typ av styrning | Vred |
| Wifi | Nej |
| Trådlös koppling mellan kompatibel häll och fläkt | Nej |
| Motortyp | |
| Fettfilter | Metallfilter |
| Antal hastighetsinställningar | 3 st |
| Luftmängd | m³ |
| Luftflöde vid minimihastighet under normalt bruk ( | 179 m³/tim |
| Luftflöde vid maximihastighet under normalt bruk | m³/tim |
| Kapacitet intensivläge | m³/h |
| Min höjd | 150 mm |
| Max höjd | 150 mm |
| Stosdimension | mm |
| Bredd | 498 mm |
| Höjd | 150 mm |
| Djup | 490 mm |
| Vikt | 8,9 kg |
| Garantitid | (år) 2 |
